TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Самоврядування у Бабинському ліцеї: Від учительських пропозицій до власних ініціатив

На початку роботи програми школярі Бабинського ліцею (Гощанський район Рівненщини) навіть уявити не могли, що вчителі допоможуть їм втілити ідею створення куточка релаксу. Натомість сьогодні шкільний актив живе ідеями та втілює проекти не лише у ліцеї, а й із залученням місцевої громади.

До того, як Бабинський ліцей приєднався до програми «Демократична школа», учнівське самоврядування тут існувало радше як інструмент для виконання плану виховної роботи. «Учнівське самоврядування було у закладі завжди. Але діти були активними лише у виконанні вчительських пропозицій. Можна сказати, що ініціативу учні не виявляли. Сьогодні ми маємо 15 – 20 активних, творчих, впевнених школярів, які висувають свої ідеї, підтримують цікаві думки інших, підбирають команду для реалізації своїх проектів», – відзначає заступниця директора ліцею з виховної роботи Лілія Макаренко.Bab Свято Миколая

Шлях до цих змін  був не надто простим і швидким. Але головне – це почати. 

Уже на першій зустрічі з тренерами Демшколи (під час обговорення майбутніх змін) представники учнівства запропонували створити у ліцеї місце для відпочинку. Учениця 8-Б класу Анастасія Остапук пригадує: «Тоді, у березні, ми навіть і не думали, що вчителі допоможуть нам у реалізації нашої ідеї. Адже вони «краще знають, що потрібно в школі зробити чи змінити». Однак педагоги підтримали нашу пропозицію. І завдяки тісній взаємодії влітку у коридорі ліцею з’явився куточок релаксу». 

Сьогодні це улюблене місце школярів. Тут вони проводять час на перервах і після уроків. Це місце комунікації дітей, об’єднаних спільними інтересами, територія проведення уроків і виховних заходів. 

Здобувши перший позитивний результат, школярі продовжили займатись організацією дозвілля з урахуванням побажань інших учасників освітнього процесу. Основну увагу вони намагались приділити зміні форми та змісту заходів, акцій і проектів. 

У результаті було суттєво змінено формат проведення низки шкільних заходів. Зокрема, замість традиційних новорічних свят були організовані святкові квести та змагання до дня Святого Миколая. В організації та проведенні цих заходів класним керівникам молодших класів допомагали учні 8 – 9 класів. Старшокласникам пройти квест «У пошуках подарунків» виявилося не так то й легко, адже завдання потрібно було виконувати у темряві, освітлюючи собі шлях ліхтариками мобільних телефонів. До речі завдання квесту, формат проведення були запропоновані і підготовлені самими ж школярами. 

Своїми враженнями щодо активності учнів ділиться вчитель англійської мови Олена Никитюк: «Раніше я думала, що написання сценарію, проведення заходу – це обов’язок вчителя, класного керівника. А сьогодні я бачу, що є діти, які вміють, можуть і хочуть самі організовувати свята. Їм це вдалося. Головне – підтримати їхню ініціативу, допомогти, а не заважати. Саме такий підхід сприяє розвитку критичного мислення та лідерських якостей школярів». 

А що про це думають учні? «Нам, старшокласникам, набридли традиційні Новорічні ранки та вечори. І коли Олена Валентинівна запитала мене, як можна організувати свято, то я вирішила, що треба придумати щось нове і цікаве. Тому й виникла ідея провести квест у темряві. Заручившись підтримкою з боку директорки ліцею Наталії Петрівни, окремих вчителів та однокласників, нам вдалося влаштувати цікаве дійство», - розповіла учениця 11 класу Ірина Макаренко.

Школярі відчули, що їхні ініціативи важливі, реалістичні і можуть буди втілені у життя. Вони почали вільно висловлювати і відстоювати власну точку зору, активно пропонувати і впроваджувати зміни. Ліцеїсти також зрозуміли, що громадська активність – це добровільно взята на себе відповідальність, а не спосіб уникнути навчання.

Також з’явились нові лідери, які активно розвивають громадські ініціативи і, за потреби, відстоюють права інших. Так, за словами вчительки правознавства Юлії Князь, «активізація учнівського самоврядування сприяє тому, що школярі свідомо цікавляться різноманітними проектами, які спрямовані на розвиток громадянських компетентностей, креативного мислення та лідерських якостей».

Bab Алея ірисів 02

 

Покращити не тільки ліцей, але і громаду

Ліцеїсти не лише впроваджують зміни у своєму закладі освіти, але й ініціюють найрізноманітніші акції на території усієї громади. Зокрема, школярі запропонували створити біля ліцею «Алею ірисів». Вчителі підтримали їхню пропозицію, віднайшли земельну ділянку, де і мала з’явитися алея. 

У селі знайшлося багато бажаючих, яких не залишила байдужими пропозиція учнівської ради – долучитися до благоустрою шкільної території. Адже майже кожен, хто ішов вранці 9 квітня до школи, ніс корінчики ірисів. Пізніше до закладу під’їхав тракторець, причіп якого був повністю закладений квітами; на подвір’я заїхав шкільний автобус і з нього теж винесли мішок посадкового матеріалу. Десятикласники підготували площу для майбутньої алеї: перекопали, вибрали і винесли сміття та дерен, дев’ятикласники висадили квіти. Завдяки співпраці небайдужих учнів, їхніх батьків і учителів біля школи з’явилася алея ірисів, яка тішить око мешканців та гостей села.

Щороку навесні учні долучаються до прибирання території ліцею. Але після започаткованих змін школярі вирішили, що потрібен інший підхід до проведення цього рутинного заходу. Представники учнівського самоврядування обговорили та спланували проведення екологічної акції «Чиста вулиця, чисте село, чиста Україна». Опублікували у мережі Facebook і розвісили по селу оголошення, у якому запропонували односельчанам долучитися.

Група ліцеїстів зустрілася із сільським головою Олегом Гречичем, він допоміг забезпечити учасників рукавичками, поліетиленовими пакетами, а пізніше – організував вивіз зібраного сміття. Участь у акції була добровільною, тож не дивно, що після уроків частина учнів пішла додому, а інші (це була більша частина, свідомі мешканці громади), отримавши необхідний інвентар, приступили до роботи. Вже за годину на березі місцевого ставка стояли повні мішки скляних пляшок і купи сміття; навели порядок на шкільному стадіоні й у сільському парку. Варто зазначити, що в цей день прибирали вулиці села не лише діти та вчителі, а й мешканці села. Активісти ліцею вірять, що з кожним роком кількість бажаючих попрацювати задля благоустрою громади буде лише зростати. Bab Екологічна акція 01

Загалом, школярі торік стали учасниками різних благодійних акцій: збирали пластикові кришечки, щоби виготовити протез для 22-річного Ярослава, який втратив ногу; організували збір макулатури, а за виручені кошти придбали подарунки до дня Святого Миколая дітям-інвалідам і школярам з трьох багатодітних сімей.

Bab Гітаристи


Задля збору коштів для закупівлі музичних інструментів 14 січня учнями гітарного класу було організовано благодійну акцію «Підтримай талант». Під час виконання святкової програми усі охочі мали змогу підтримати ініціативу школярів благодійною пожертвою. Завдяки активній участі мешканців громади вдалося зібрати необхідні кошти та придбати музичні інструменти. Тож гітаристи й надалі тішитимуть прихильників своїми музичними номерами.

«Ми маємо безліч ідей щодо покращення життя не лише ліцею, а й громади. Деякі з них уже реалізовані впродовж навчального року: «Чиста вулиця, чисте село...», «Алея ірисів», «Лавочки у парку», відеопроект «Бабинські обрії», «Куточок відпочинку для учнів»… Сподіваюсь, що закінчивши ліцей, ми будемо працювати у Молодіжній раді громади і зможемо урізноманітнити життя нашої сільської молоді», - зазначила ліцеїстка Анастасія Кашернюк. 

Лідери учнівського самоврядування запровадили регулярні зустрічі з директоркою ліцею, де усі разом у невимушеній обстановці обговорюють актуальні проблеми та свої ініціативи щодо покращення шкільного життя. Директорка Наталія Вакульчик каже, що «сучасні діти мають безліч цікавих ідей. Необхідно лише їх почути і допомогти реалізувати». 

Поки активістами учнівського самоврядування є два десятки учнів, проте громада ліцею досягла значних успіхів, тож є надія, що актив постійно зростатиме. Попереду у ліцеїстів ще багато цікавих ініціатив, один з останніх проектів, який вони реалізують - «Моє село – найкраще місце на землі» (створення відеороликів про важливі установи, цікаві місця нашого села). Планується облаштувати й місце відпочинку для молодших школярів - учнівська рада уже визначилася з місцем та наповненням куточка. Загалом, Бабинський ліцей є гарним прикладом співпраці між усіма учасниками освітнього процесу, що й забезпечило його значні успіхи на шляху реалізації запланованих змін. 

Bab Зустріч з директором

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2025 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда