Коли учням Бродівської гімназії ім. Івана Труша набридло відчувати себе «прикрасами» на сцені під час організованих вчителями заходів та не мати впливу на прийняття рішень у закладі освіти, школярі змогли за допомогою програми «Демократична школа» знайти і подолати свій власний шлях до змін.
Етапами цього шляху стали відродження учнівського самоврядного органу - Великої гімназійної ради (ВГР), структурування її роботи, проведення виборів, дебатів із дирекцією щодо загальношкільних питань.
Водночас батьки брали участь в обговореннях шкільних проєктів, учителі пройшли тренінги (формувальне оцінювання, участь молоді), і тепер у гімназії втілюють багато ініціатив гімназистів. Зокрема, в оновленому форматі почали проводити гімназійні творчі конкурси «Dance-battle», «Міс гімназії», благодійні ярмарки, різдвяні вітання, тематичні вечірки тощо.
Були утворені творчі групи, у яких учні разом із вчителями напрацьовували Положення про учнівське самоврядування та за участю батьків розробляли Правила для учнів, тоді як батьківський комітет спільно з Радою гімназії вдосконалювали роботу шкільної їдальні.
Найсильніше враження справляє робота учнівської групи взаємонавчання у стилі TED-конференцій. Школярів самостійно склали програму, придумали назву та логотип, визначили і запросили спікерів з числа учнів, випускників, батьків, організували ряд цікавих зустрічей, на яких добровільно побувало понад 200 гімназистів.
Фокус на самоосвіті
Багато учнів гімназії вже бували на молодіжних форумах із саморозвитку, дехто навіть брав участь в організації аналогічного заходу в Бродах. Тож такий формат був відомим, як і сама ідея. Однак навряд чи усе це вдалося б реалізувати, якби не «Демшкола».
Перші зустрічі учнів, батьків і вчителів з тренерами дозволили проаналізувати ситуацію в гімназії та зрозуміти, що гальмує розвиток, які є недоліки і перепони. На тренінгах збирали ідеї, аналізували усі «за» і «проти», а також знайомилися з демократичними інструментами, які відчиняли безліч дверей та надавали нові можливості. Було створено план дій та розпочато його втілення.
Ініціативна група намагалась донести учням основну ідею, що навчання – це не лише тонни підручників, сидіння над зошитами і життя «від дзвінка до дзвінка». Є ще й самоосвіта, яка може бути цікавою, і займатись нею варто кожному.
До того ж сьогодні, в епоху технологічного прогресу, самоосвіта стала максимально доступною кожному. І навчають зараз не лише вчителі, а й усі, хто компетентний у тій чи іншій сфері.
Оскільки для гімназистів школа - це Альма-матер, то і назва з’явилась швидко: «гімназія говорить» або «AlmamTalks». Проєкт спрямований на саморозвиток, неформальне спілкування, і тому набув популярності серед учнів різних вікових категорій, бо теми лекцій цікаві багатьом. До того ж, спікерами можуть бути як учні, так і вчителі, або й запрошені лектори.
Загалом, лекції відбуваються у неформальній атмосфері, з чаєм і печивом, цікавою інформацією та дружніми бесідами, із теплими рефлексіями і, звичайно, корисною інформацією про те, чого не навчать у школі. На лекції потрібно попередньо реєструватись і всі новини, як і посилання на реєстрацію, можна знайти в інстаграмі гімназії. У соцмережах поширюють анонси, які містять дедлайн реєстрації і короткий опис лекції.
Бути лектором - це надзвичайно крутий досвід, який отримують у проекті школярі, адже близько 90% лекцій були проведені саме гімназистами/випускниками. Учні зацікавлені у таких лекціях, адже в нашому суспільстві і школах зараз не надто прийнято обговорювати теми, що не стосуються навчання. Тож команда Бродівської гімназії ім. І.Труша висвітлює питання емоційного інтелекту, психологічних підходів у спілкуванні, мотивації до саморозвитку, сприйняття себе тощо. Наприклад, одинадцятикласниці читали лекції «Зроби стрес своїм другом», «Журналіст ще у школі, або чому писати - просто», на теми тайм-менеджменту та англомовного розмовного клубу. Колишні випускники (а нині студенти) висвітлювали питання репродуктивного здоров’я і самоорганізації при навчанні у виші.
«Мені дуже сподобались тема лекції та режим проведення, легка атмосфера і доступність матеріалу. Дуже класно, що в нашій школі говорять про потрібні підліткам теми! Життєві історії від лектора - моя улюблена частина», - поділилась враженнями Софія С., учениця 7А.
Важливим моментом є зворотній зв’язок з аудиторією. Тож учасників просять заповняти гугл-форми, де можна написати свої враження чи запропонувати теми для наступних лекцій. Завдяки цьому фідбеку також відомо, як щиро і з повагою гімназисти ставляться до проєкту, використовують поради спікерів та з нетерпінням чекають наступних заходів від «AlmamTalks». Також спікери залюбки відповідають на додаткові запитання, якщо у наступні після лекції дні слухачі випадково їх «перехоплюють» десь у гімназії на перерві.
Зміни тривають
«З появою Демшколи у мене змінилось уявлення про те, як працює школа, чітко вималювалась картинка, що її робота дуже залежить від нас - учнів. Зараз гімназія для мене - це місце, де я не тільки розв'язую задачки з математики чи фізики, а й можу відпрацьовувати свої соціальні навички, навчитись працювати в команді та творити своє майбутнє. Зміни у нас почалися саме з учнівської ланки. Зараз ми напрацювали потужну ВГР, яка організовує всі заходи з власної ініціативи та робить їх на досить високому рівні. Команда стала більшою, активнішою та продуктивнішою. Звичайно, є куди рости, але ВГР стала справді невід’ємною частиною «державотворчих» процесів у нашій країні під назвою «школа», - розповідає учениця 11 класу Олександра.
Команда, яка працює над «AlmamTalks», планує й надалі розвивати цей осередок розвитку і самовдосконалення, аби кожен гімназист набував навичок «людини XXI століття», розвивав уміння впевнено виступати, активно слухати та предметно дискутувати. Водночас, відбувається і навчання наступників – учнів 5-6 класів: їм розповідають, як організувати проєкт, які є стадії організації заходу, як делегувати обов’язки та оминати підводні камені, що трапляються на шляху створення хорошого позакласного заходу. Адже проєкт і створювали саме для того, щоб передати мотивацію наступному «поколінню» - аби не втрачався набутий досвід і учнівська спільнота рухалася далі.
Серед планів шкільної громади Бродівського ліцею – опрацювати систему кроків щодо впровадження ідей демократичного врядування серед вчителів. Також передбачена активізація співпраці із батьками та місцевою громадою. І, судячи з попередніх результатів, втілення цих планів – лише питання часу.