TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Рихтицька СЗШ: Згуртоване шкільне врядування – запорука успіху

ryhtc ryht01Можна нарікати на обставини, пандемію і карантин, а можна застосувати технології та використовувати будь-яку можливість для досягнення своєї мети. Саме так працювала команда Рихтицької СЗШ І-ІІІ ст. (Львівщина), долучившись до п’ятої хвилі Програми «Демократична школа» та розпочавши демократичні зміни у своєму закладі освіти.

«З першого дня учасники освітнього процесу поринули в атмосферу, де формувалося розуміння про демократичну школу на основі Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства і прав людини, а також підходів Європейського центру ім. Вергеланда», - згадує директорка школи Наталія Жук.

Карантин – не завада

Для тих, хто володіє технологіями, немає нічого неможливого. Шкільна команда розпочала свою роботу із віртуального знайомства з тренерами Демшколи. Потім були ZOOM-зустрічі, ZOOM-тренінг та ZOOM-конференція.

Представники шкільного врядування працювали в групах, пропонували і обговорювали правила та пропозиції, які повинні сприяти комфортному перебуванню в освітньому середовищі. Ключовими поняттями при обговореннях були справедливість, рівні права, повага одне до одного і до всіх учасників освітнього процесу. Було багато позитиву, думок та рефлексій. Зрештою, всі дійшли висновку: якщо не знаєш, як вчинити у тій чи іншій ситуації та не нашкодити, роблячи щось, просто дотримуйся правил!ryhtc golosuv22

А невдовзі у закладі освіти відбулися вибори голови учнівської ради школи. Їх організовували та провели за всіма канонами демократії: з бюлетенями, скриньками, таємним голосуванням, виборчою та лічильною комісіями. Волевиявлення відбулося 5 жовтня, після потужного агітаційного марафону.

У голосуванні взяли участь 159 виборців (учні 5-11 класів). У результаті підрахунку голосів з’ясувалося, що перемогла учениця 11 класу Вікторія Ткач. Цього ж дня вона разом з командою зустрілася з директоркою, після чого закипіла робота.

Спільні рішення

Важливим психологічним моментом стала зустріч шкільної команди із тренерами Демшколи наживо. Разом вони працювали з Інструментом демократичного розвитку школи, робили самооцінку своєї роботи, ідентифікували досягнення та проблеми, визначили рівні, на яких перебуває школа за окремими параметрами.

Творчі групи разом з тренерами  працювали над планом подальших дій щодо розвитку демократичної культури в закладі освіти, визначали цілі, дискутували, мріяли. 

«Надзвичайна команда тренерів-віртуозів так легко і цікаво проводила з нами заняття, що побудова демократичної школи стала справжньою насолодою. Вдало підібрані та проведені вправи, чудові розминки, руханки, дискусії, обговорення допомагали нам вчитися слухати і чути кожного, вміти домовлятися, довіряти – і ухвалювати спільні рішення», - ділилися враженнями учасники зустрічі.

Врешті, ініціативна група обрала кілька пріоритетів у рамках Програми «Демшкола»: демократичне врядування, робота з підручниками РЄ, професійне зростання вчителів у галузі ОДГ-ОПЛ.ryhtc tr06

  • Ми впевнені, що потужне партнерське врядування (учні-батьки-вчителі), наскрізний розвиток громадянських компетентностей, застосування різноманітних інструментів в освітньому процесі, чітко прописані процедури сприятимуть гармонійному функціонуванню нашої шкільної спільноти, - зазначила голова батьківського активу Марія Домін.

Коли задуми стають реальністю

ryhtc tr04

Учнівський актив ініціював проєкт «Молодіжний простір» для врядування. Голова учнівської Ради школи Вікторія Ткач натхненно ділилася ідеями: «Цей простір стане осередком для спілкування, навчання, відпочинку, дозвілля та взаємодії між усіма членами шкільної громади – учнями, батьками, вчителями та представниками громади. Це наша мрія і вона обов’язково здійсниться!»

Для підсилення взаємодії та налагодження більш плідного партнерства у шкільній громаді був проведений тренінг «Шкільне врядування співвирішує і діє», де зустрілися лідери учнівського самоврядування, класні керівники, батьки, дирекція школи.

Учасники визначили роль врядування: це участь, рішення, відповідальність. Обговорили «сходинки участі Харта», оцінили рівень залученості школярів у кожну зі сфер шкільного життя. Цікавою для усіх присутніх виявилася гра-імітація «Вибори». Все відбувалося «по-справжньому»: дебати, п'ять хвилин тиші, голосування, і як завжди –  несподіваний результат. ryhtc golosuv

Уже незабаром школа почала відчувати зміни. Наприклад, лідери учнівського самоврядування запропонували і успішно запровадили гарну традицію – вітання іменинників символічними відзнаками. Адже почути хороші слова у свій день народження – найприємніша річ у світі. Для кожного іменинника й іменинниці їхній день ставав справжнім дивом, повним посмішок, позитиву та теплих слів від однокласників та вчителів.

Було організовано опитування всіх учасників освітнього процесу про шкільні заходи та форми їх проведення, щодо запровадження нових освітніх послуг у закладі освіти (гуртки, факультативи тощо). У результаті були організовані гуртки польської мови, макотокай карате, «Вчимося демократії» (для 5-7 класів). 

ryhtc одгУчителі почали розвивати громадянські компетентності, поєднуючи традиційний матеріал із цікавими вправами з посібника «Громадянська відповідальність. 80 вправ». Теми з інтеграції ОДГ/ОПЛ було реалізовано при викладанні української мови і літератури, англійської мови, зарубіжної літератури, а також при проведенні різноманітних заходів.

Щорічно шкільна спільнота відзначає День Гідності та Свободи,  вшановує пам'ять Небесної Сотні та усіх героїв, які змінили хід історії нашої країни, акцією «Вільний мікрофон», де кожен бажаючий може підійти і розказати, що для нього є поняття «гідність», «гідний приклад», «герой», «мужність».

Не оминає увагою шкільна спільнота й проблеми довкілля. Проаналізувавши ситуацію із забрудненням навколишньої території, актив звернувся  до мешканців села Рихтичі: «Ми всі дуже добре знаємо, як поводитись, щоб не завдати збитків природі, і багато говоримо про її захист. Але треба кожному почати з себе, душею відчути єдність з природою. Якщо бажаєте зробити свій внесок у захист довкілля - НЕ ЗАЛИШАЙТЕ ПІСЛЯ СЕБЕ СМІТТЯ. Станьмо розумними господарями на своїй землі!»

У межах екоакції з озеленення території Дрогобицької громади команда Рихтицької СЗШ відновила  старовинну Алею лип у Рихтичах. Також заклали Бузкову алею – як символ весни, розвитку та процвітання шкільної спільноти. Разом з освітянами до акції долучилися міський голова Тарас Кучма, староста Володимир Ченчак, начальник відділу освіти Петро Шев’як. Також посадовці поспілкувалися з представниками шкільного врядування про плани розвитку школи. Усі підтримали ідею лідерів учнівського самоврядування облаштувати «Молодіжний простір» для врядування в одній із рекреаційних зон школи. ryhtc tr07

Отже, шкільна команда не лише повірила у власні сили, але й непогано попрацювала – навіть попри карантинні обмеження. У Рихтицькій школі вдалося активізувати ініціативність і відповідальність в учнів, налагодити співпрацю і партнерство з батьками, посилити інтеграцію з громадою. І що найважливіше – команда навчилася ухвалювати спільні рішення, брати відповідальність і реалізовувати задуми.

Тепер школа готується відзначати ювілей – 45-річчя. І шкільному активу буде чим похвалитися перед випускниками минулих років. А можливо, і залучити когось із них до своєї демократичної спільноти.

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2025 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда