Як створити команду, в якій відверто говорять про проблеми, є діалог між учнями та вчителями, а батьки можуть ділитись власним досвідом, долучатись до спільних справ та прийняття рішень.
Потрібні зміни
Ситуація у Прилуцькій гімназії № 5 ім. В.А.Затолокіна не сильно відрізнялася від багатьох шкіл нашої країни. Певна частина батьків та педагогів цілком поділяли стереотипний авторитарний погляд на спілкування, виховання та методику викладання окремих предметів. Вчителі нарікали на те, що батьки не цікавляться життям школи, школярі – на брак взаємодії між вчителями та учнями, а батьки – на відсутність контакту та упереджене ставлення вчителів. Натомість, долучившись до програми «Демократична школа», члени громади гімназії (учні, їхні батьки та педагогічний колектив) зрозуміли, що втілити якісні зміни можливо лише співпрацюючи.
Із початком проекту чимало педагогів замислилися про відносини з учнями та батьками, почали дбати про свій рівень компетентності з багатьох питань. А діти, у свою чергу, активізували роботу учнівського самоврядування та почали збирати ідеї щодо того, як покращити взаємодію між усіма учасниками освітнього процесу.
Помінялись місцями
Приєднавшись до «Демшколи», учнівське самоврядування гімназії ім. В.А.Затолокіна вирішило оновити формат святкування дня учителя - насамперед для того, аби зрозуміти, чим живуть педагоги. Ідея полягала в організації «Дня навпаки»: коли освітній заклад на один день повністю переходив під управління учнів.
Попередньо було оголошено вимоги та критерії до тих, хто може бути членами адміністрації з числа учнів, а також подано їх функціональні обов’язки. На одному із засідань активу Учнівської демократичної республіки шляхом голосування з-поміж учнів обрали «директора».
У «День навпаки» учениця 11-а класу Марія Федфеденко спільно із заступником директора з навчальної частини Тетяною Єлістратовою зорганізували учнівську команду педагогів-дублерів. Діти разом з учителями-наставниками спланували методи та форми роботи, які потім використовували на уроках.
Як сказала потім учителька зарубіжної літератури Людмила Оніщенко: «Я не думала, що від дітей можна отримати нові методики викладання предмету. Виявляється, така заміна дає можливість знаходити нові підходи до вирішення багатьох питань та проблем».
Наприкінці дня «директорка» вручила грамоти педагогам за нові підходи у викладанні предметів - таким чином діти стимулювали дорослих до перезавантаження формату відносин.
Гра на рівних
У гімназії з’явилась нова традиція – змагання з волейболу між учнями та вчителями «Ми рівні. Ми єдині». Президентові учнівського самоврядування дуже хотілося організувати гру з учителями у волейбол – насамперед, аби показати, що учні можуть на рівних спілкуватись з педагогами. І це вдалося.
«Ми відкрито, у невимушеній атмосфері спілкувалися з вчителями, змагалися за єдине звання переможця з волейболу. Ця гра зблизила нас, дала можливість краще, вільніше і без остраху, як це бувало раніше, спілкуватися з учителем», – зазначив учень 11 класу Андрій Петрик.
Гімназійна конференція змінила формат
Раніше гімназійна конференція на початку року виглядала так: звіти батьків і директора про напрацьоване за попередній рік та обрання Ради гімназії. Цього року з ініціативи учнів і батьків було започатковано скриньку пропозицій та стіну ідей.
Подані ідеї та проблеми були оприлюднені та обговорені під час щорічної гімназійної конференції. Це допомогло надати розголосу деяким питанням, які раніше замовчувалися. Зокрема, йшлося про необхідність створення більш комфортних умов у гардеробі, проблем їдальні, спортзалу тощо.
Завдяки скриньці пропозицій та стіні ідей були відремонтовані меблі у їдальні, зроблено додатковий вхід у подвір’я гімназії, частково відремонтовано вуличне покриття.
Традиція Дня єднання
Прагнучи покращити стосунки між учнями, батьками і вчителями, під час засідання Ради гімназії було вирішено провести День єднання для батьків, учнів та вчителів за межами закладу та поза навчальною діяльністю. Одним з результатів проведеного у травні 2018 року Дня єднання стало коло ідей на новий навчальний рік.
Готуючись до цього заходу, адміністрація, вчителі та батьки провели спільне засідання для вирішення організаційних питань щодо виїзду, технічного забезпечення та харчування учнів. Старшокласники разом з учителями розробили конкурсну програму для кожної вікової категорії і створили суддівську й тренерську групи. Вона допомагала вчителям у проведенні квестів, естафет, різних тренувальних вправ. Також створили комісію (до неї увійшли учні, вчителі й батьки) для перевірки таборування у лісі.
«Ця ініціатива нас так об’єднала, що ми зрозуміли, наскільки добре однією сімейною командою вирішувати і побутові, й організаційні питання, і міжособистісні стосунки дітей та дорослих. Ми тепер не боїмося відправляти наших дітей до школи, бо побачили, що і діти, і вчителі можуть вільно спілкуватися. І педагоги без авторитаризму вчать дітей життю», – розповіла мама учениці 8 класу Наталія Савченко.
Воркшоп про громадянську освіту
Тридцять вчителів спільно опрацювали вправи з посібників «Громадянська відповідальність. 80 вправ» та «Компаса». Після застосування таких вправ на уроках діти поглибили свої знання у сфері прав людини.
Отримавши новий досвід формування громадянських компетентностей, вчителі спільно з учнями 10 класу провели воркшоп для заступників директорів з виховної роботи шкіл міста на тему «Виховання правової свідомості підлітків через активну громадську позицію». До воркшопу увійшов урок громадянської освіти «Шлях до країни рівності та гідності» (проведений спільно учителем історії та правознавства Людмилою Єдуновою та заступником з виховної роботи Тетяною Кожевніковою), а також гра «Країна Гідності».
Школярі створили власний «кодекс безпеки»
Учні-активісти створили проект «Кодекс безпечного учнівського середовища». Він став результатом покращення взаємодії всіх учасників освітнього процесу при вирішенні важливих проблемних питань шкільного життя, насамперед у дотриманні прав дітей, розвитку демократичних відносин вчитель-учень.
Учні розглядали і вирішували проблемні ситуації, ознайомилися з результатами опитування щодо дотримання прав дітей в гімназії. Створення Кодексу ініціювала соціальний педагог Тетяна Запара.
Діти вирішили, що у Кодексі мають бути прописані конкретні дії, які передусім стосуються захисту дітей від різного роду загроз, ризиків під час перебування в закладі освіти, а також чіткі рекомендації щодо забезпечення комфортних умов життєдіяльності для учнів і вчителів. Для розробки документу у гімназії створили робочу групу та включили до її складу представників учнівського активу, батьківського комітету школи і педагогів.
Батьки - частина процесу
Спочатку батьків почали залучати до проведення майстер-класів. Згодом з’явилась практика їх залучення до моніторингу шкільного життя. На запрошення директора група батьків проводила по декілька годин у школі, були в їдальні, в коридорах. Також вони виявили ініціативу і протягом тижня відвідували уроки, щоб допомогти учителям вирішувати проблеми з дисципліною учнів. Тепер батьки безпосередньо впливають і на вибір факультативів у школі, обговорюючи їх на батьківських зборах.
Плани на майбутнє
Те, що відбулося в Прилуцькій гімназії №5 ім. В.А.Затолокіна під час участі в програмі «Демократична школа», – лише початок змін, адже демократія – це процес. Започатковано багато нових традицій, і їх потрібно підтримувати.
Гімназії необхідно працювати над наскрізним розвитком громадянських компетентностей в освітньому процесі, поглибити участь учнівського самоврядування і батьків в ухваленні загальношкільних рішень. Отримавши знання в «Демшколі», команда гімназії має у планах створити незалежну моніторингову комісію з числа учнів, батьків та вчителів, що займатимуться кожного місяця вивченням рівня комфорту середовища у закладі шляхом обміну інформацією з усіма учасниками освітнього процесу та внутрішнім незалежним аудитом (не адміністрацією). На осінь 2019 року було заплановано нові вибори президента Учнівської демократичної республіки і Ради гімназії, збільшення кількості її учасників.