TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Партнерство: “громада – батьки – вчителі – діти”

3 1 

До участі у програмі «Демократична школа»  в Білозірській загальноосвітній школі не було тісної співпраці між учасниками освітнього процесу, оскільки не було вироблено  дієвих механізмів. Школа працювала у своєму звичному режимі, батьки і громада до неї не були активно залучені, а більшість рішень приймалися на рівні адміністрації.

«Ми шукали можливостей, як змінити ситуацію. Таким кроком для нас стала участь у програмі «Демократична школа». Зібравши ініціативну групу, яка потребує змін, ми стали учасниками програми, відчувши, що саме там нам покажуть можливий шлях до змін. І це, дійсно, відбулося», – коментує   директорка Світлана Петренко

«Раніше ми ініціативи не проявляли! Раніше керівництво мало план і реалізовувало його. Діти не мали свободи слова, тобто не відчували її. Учні не могли сказати, що їх не влаштовує, боялися критики. Ми вчителів сприймали як наглядачів!» , – коментує Анастасія Шепель, учениця 11  класу

Після участі у базовому тренінгу ініціативна група вирішила  запроваджувати демократичні зміни у навчальному закладі. Під час першої установчої зустрічі з тренерами Програми  були виявлені слабкі сторони в школі, а також розроблені конкретні рекомендації щодо запровадження демократичних змін. Перш за все було заплановано розвивати партнерські стосунки з громадою.

«Пригадуючи перші зустрічі у школі, коли ми починали роботу та визначали рівень співпраці з громадою можна сказати, що школа завжди була центром громади. Однак, ця співпраця у більшій мірі була як декорація.  Жодна зі сторін не замислювалася, чим може бути корисна одна одній. Учні не розуміли, як діє місцеве самоврядування, які питання воно вирішує, яким чином вони можуть бути залучені у життя громади. Тому одним з напрямків розвитку школи було обрано співпрацю з громадою.»,- коментують тренери Програми Тетяна Мелещенко та Андрій Круп’як.

Учнівське самоврядування від самого початку участі у Програмі проявило ініціативу для налагодження партнерських зв’язків. А з боку громади  до ініціативи демократичних змін  долучився голова сільської ОТГ.  Таким чином відбулося об’єднання зусиль різних сторін.

На засіданнях учнівського парламенту діти   склали спільний план дій, підготували ряд проектів та  запросили сільського голову на зустріч зі шкільною молоддю. Під час зустрічі було проговорено ряд питань і був підписаний президентом учнівського самоврядування Лютим Олексієм і головою сільської ОТГ Міцуком Володимиром Павловичем Меморандум про співпрацю між громадою та учнями.

На засідання сільської ради були розглянуті учнівські проекти та пропозиції,  а найперспективніші були взяті до уваги. Учні проявили ініціативу, яку радо підтримали органи місцевого самоврядування. Сільський голова запрошував на сесії сільської ради, призначав зустрічі, приходив на запрошення дітей. І все це задля вирішення значущих для школи і громади питань.

«Саме таке покоління має прийти нам на зміну, а для цього його треба підтримувати і навчати, давати можливість робити самим щось корисне. Попереду в нас спільний благодійний концерт за пропозиції дітей. Вони хочуть перерахувати вилучені кошти в дитяче відділення Черкаського онкодиспансеру. Ми усі громадою, і школа, і вчителі, і батьки підтримуємо цю ідею. Сподіваємось у нас вийде.», – говорить голова сільської ОТГ Володимир Павлович Міцук

Спільно із селищною радою було реалізовано багато проектів та ініціатив це і «Перехід у майбутнє», «Ландшафтний дизайн школи» 

«Партнерство з громадою, батьками, вчителями і дітьми стало найуспішнішою історією зміни в нашій школі. Раніше не було партнерських стосунків, дітей ніхто не чув. Молодь не знала про те, що відбувається в громаді, громада не цікавилася проблемами молоді», – коментує завуч Ольга Перцьова.

Окрім зустрічей із місцевою громадою, учні взяли участь у дні місцевого самоврядування.   Під час стажування у сільській раді діти мали змогу побути у ролі голови та секретаря сільської об’єднаної територіальної громади (ОТГ).  Ознайомилися з роботою ради ОТГ та процедурами прийняття рішень.

«Був в сільській раді на дні місцевого самоврядування, виконував цілий день обов’язки голови  села, – дуже добре, що роботу місцевого управління можна побачити із середини», – коментує президент школи Олексій.

«Я була у ролі секретаря сільської ради, відчула відповідальність такої роботи», – говорить учениця Лена Танцюра.

У День місцевого самоврядування Олексій та Олена проводили координаційну раду з питань роботи з малозабезпеченими сім’ями в ОТГ і були залучені до процесу прийняття рішень.

Відтепер зустрічі з учнями і представниками місцевого самоврядування відбуваються регулярно. За кавою обговорюють важливі питання в громаді, озвучують плани і пропозиції. Покращилася робота і на рівні учителі-учні. Вчителі дослухаються до пропозицій дітей.

“Школа змінюється на очах, –набагато цікавіше проходять уроки і заходи, учнів здійснюють проекти. Наприклад, ми захотіли  розмалювати школу за власним баченням. Директор і учителі нас підтримали, ми обговорили як це має виглядати, а громада і батьки підтримали нас необхідними матеріалами», – говорить учениця 10 класу Діана Зенкова.

Зміни не завжди відбуваються так швидко, як би цього хотілося. Але у Білозірській ЗОШ   планують і надалі  підтримувати партнерські відносини, адже без партнерства неможливий ефективний розвиток як школи  так і громади.  У навчальному закладі планують проводити тренінги спільно для учнів, учителів  і представників громади з метою розвитку спільного бачення майбутніх демократичних змін.

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда