Команда Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ст. №14 ім. Б. Лепкого докладає чималих зусиль, щоб сформувати у своєму закладі освіти демократичне середовище. Локомотивом виступили вчителі, які змогли змінити формат спілкування і співпраці у школі. За ними підтягнулось і учнівське самоврядування, тож спільними зусиллями вдалося покращити атмосферу та ситуацію в школі загалом.
Зовсім нещодавно ця школа була, як зазначили її представники, «не в тренді»: учні не хотіли відвідувати уроки, кількість школярів зменшувалась. Часто траплялися конфлікти між учасниками освітнього процесу. Вчителі застосовували переважно пасивні методи роботи, шкільні заходи проводили згідно зі «спущеним згори» планом, партнерів до школи не запрошували.
Перші проєкти
Ситуація почала мінятись після зміни керівництва школи. Директорка Оксана Добровольська запропонувала проводити педагогічну раду у нетрадиційній формі – у форматі (не)конференції EdCamp. Згодом шість вчителів висловили бажання поділитися досвідом з колегами і провели «Вчительські сесії» - майстер-класи для 30 колег-педагогів їхньої школи найрізноманітнішої тематики: від хмарних технологій та застосування арт-терапії в освіті до протидії емоційному вигорянню вчителя.
Наступним серйозним кроком стала участь представників школи у тренінгу з проєктного підходу, який проводили у Львові тренери Програми «Демократична школа». Після навчання дві вчительки – Людмила Серкіз та Тетяна Фігурка – ініціювали створення у Тернопільській ЗОШ №14 ім. Б. Лепкого майданчика із обміну досвідом між вчителями, батьками, партнерами. Для цього було створено відповідний проєкт.
Першими успішно обмінювалися досвідом класні керівники. Людмила Серкіз провела семінар «Секрети успіху класного керівника у формуванні колективу і особистості учня». На годині спілкування своїми здобутками із колегами поділилася Галина Снітовська. Після цього більшість класних керівників почали використовувати збірник «Компас» на годинах спілкування. А вчителі-предметники тепер застосовують посібник «80 вправ».
Також восени 2019 року вчителі, учні та батьки спільно розробили і реалізували проєкт «Життя – довжиною в 50», присвячений історії та життю рідної школи. Робота над цим проєктом зблизила всіх учасників, серед них навіть виникли нові ідеї щодо співпраці. Зокрема, щодо проведення уроків батьками та представниками місцевої громади. Так, доктор економічних наук, професорка Олена Сороківська проводила урок в 7 класі, а журналістка місцевого телебачення Христина Коваль – у 8 класі.
Для підготовки та проведення шкільних заходів вирішили запровадити новий формат – із урахуванням думок та ідей усіх представників освітнього процесу. Саме так у школі відбувався Всесвітній день гідності.
Тернопільська школа стала більш активною та почала брати участь у всеукраїнських проєктах і програмах. Наприклад, дві вчительки – Ольга Кінах та Наталія Пасєка – стали амбасадорками програми «HappyUkraine» (соціальна ініціатива проектування майбутнього, спрямована на розкриття людського потенціалу та зміну ціннісної парадигми). І вже завдяки набутому ними досвіду школа визначилася з власними цінностями. Сформулювали й місію школи: творити сучасне демократичне середовище освітнього зростання і любові, супроводжувати на шляху пізнання навколишнього світу.
Також Тернопільська школа ім. Б.Лепкого стала однією з 26 пілотних шкіл України, які впроваджують систему соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning). Ця система не лише розвиває м’які навички, але й спрямована на зміну атмосфери в школах і ставлення учнів до вчителів, до навчання, одне до одного та до самих себе. До проєкту (який ще й має допомагати вирішувати проблему булінгу) в школі долучились п’ять вчителів і шкільний психолог.
Тим часом вчителі англійської мови ініціювали Hope English School -інтенсивний курс англійської мови за участі благодійної організації з залученням волонтерів зі США, а також організували музичний фестиваль Fusion для популяризації іноземних мов та музичного мистецтва.
Вчителі основ здоров’я Олена Лівень та Ірина Кобрин залучили шкільну спільноту до участі в проєкті «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів». Цей проєкт формує у школярів позитивне ставлення до здорового й активного способу життя та раціонального харчування. Відтоді у школі запровадили «фруктово-овочеві дні» і веселі руханки.
Після того, як шкільний психолог закінчила курси підвищення кваліфікації, у навчальному закладі була сформована служба медіації, до якої увійшли троє учнів 8 класу. Повернувшись у лютому 2020 р. із mini EdCamp в Дрогобичі, четверо вчительок Тернопільської ЗОШ №14 привезли багато нових ідей, якими вони поділилися з колегами. І тепер багато інших вчителів їх школи на своїх уроках роблять з учнями проєкти, проводять нестандартні уроки («зелений клас», застосовують інтерактивні методи роботи тощо).
Учнівське самоврядування реально запрацювало
Від учительської спільноти не відстає й учнівська громада. Найпомітнішою зміною школярі називають виникнення взаєморозуміння, покращення у ставленні учнів до педагогів і вчителів – до учнів. Також були разом вироблені, узгоджені та затверджені правила та спільні цінності. «Ми навчилися працювати разом», - каже учениця 10 класу тернопільської школи.
Діяльність учнівського самоврядування врешті стала реальною, а не формальною. У жовтні 2019 р. відбулися вибори президента учнівського самоврядування. Після цього за ініціативою учнів у школі облаштували «кімнату тиші», з’явились відпочинкові й тематичні зони (зона гри в шахи, тенісний стіл тощо). Також закупили килимки та мішки для сидіння в коридорах.
Паралельно активізувалась і участь батьків в ухваленні шкільних рішень: зокрема, вони разом з учнями обговорювали варіативну складову навчання (йшлося про фінансову грамотність, польську мову). Спільно було ухвалено й рішення про вибір дрескоду школи. Долучаються батьки і до викладання деяких предметів, а подекуди разом зі школярами беруть участь у квестах, якими заохочують до вивчення певних дисциплін.
«Ухвалення рішень тепер відбувається спільно, шляхом обговорення, враховується думка батьків, учнів. Раніше адміністрація вирішувала питання самостійно, бо «це їх школа», тепер це відбувається не так. Адміністрація консультується і прислухається до думки усіх, як було, наприклад, із проведенням ремонту», - зазначає мама дитини, котра вчиться у цьому закладі освіти.
Значну увагу вся шкільна спільнота останнім часом приділяє дітям з особливими потребами. Так, було налагоджено співпрацю з профільною організацією «Життя без меж», відбувся ряд заходів, спрямованих на популяризацію допомоги і підтримки дітей з інвалідністю, у яких учні школи брали участь в якості волонтерів.
Окрім того, вчителі висловили бажання отримати навички впровадження інклюзивної освіти і навчитися працювати з дітьми із особливими освітніми потребами. Тож було організовано навчання та налагоджено співпрацю з відповідними громадськими організаціями, а також Тернопільським центром соціалізації та реабілітації дітей з аутизмом та іншими розладами.
Нові підходи в дії
Цьогоріч (не)конференція, яку проводили замість педради, відбулася під гаслом “Щоб навчитися літати, треба самому бути крилатим”. Участь у ній взяли 65 педагогів школи, представники учнівського самоврядування, батьки, представники місцевої громади (зокрема, депутат міськради Назарій Редьква).
«Бути частиною такого заходу є дуже почесним для нас - учнів, представників учнівського самоврядування. Разом із вчителями відвідувати сесії, творчі майстерні, слухати цікавих спікерів”, - зазначила лідерка учнівського самоврядування, президентка школи Вікторія Бідочко.
- Наше учнівське самоврядування, батьки не залишились осторонь - проквестили вчителів - вийшло крутезно! - ділиться враженнями вчителька, одна з ініціаторів проведення педагогічної ради у новому форматі Людмила Серкіз. - Відчувається, що ми - спільнота, команда!
Тепер у Тернопільській школі планують втілити проєкт «Учні навчають вчителів». А також залучати якомога більшу кількість учасників до змін, які відбуваються у школі.
Прикметно, що найважливішим своїм здобутком шкільна команда вважає створення «майданчика» для обміну досвідом і навичками між учителями, батьками, партнерами школи. Відповідні зустрічі відбуваються на регулярній основі. І саме така зміна у форматі спілкування та співпраці сприяє формуванню в школі демократичного середовища.