TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Ковалівський ЗЗСО: Спільні рішення виконуються швидше

Як жити в демократичному суспільстві? Як правильно і конструктивно взаємодіяти з іншими людьми? Реалії сьогодення вимагають, щоб сучасні громадяни були активними, ініціативними та свідомими. І саме школа дає шанс вже у підлітковому віці спробувати, що ж таке демократія, здобути перший досвід суспільного життя і навіть сформувати активну громадянську позицію.

Kovaltr3

Іноді трапляються ситуації, коли шкільна спільнота вважає себе цілком демократичною. Однак вже перші зустрічі учнів, батьків і вчителів Ковалівського закладу загальної середньої освіти (ЗЗСО) Миколаївської області з тренерами Програми «Демократична школа» дозволили поглянути на це з іншої сторони, проаналізувати ситуацію в закладі освіти і зрозуміти, що гальмує розвиток, які на цьому шляху є перепони і недоліки. Під час тренінгів учасники почали збирати ідеї, аналізувати усі «за» і «проти», а також ознайомилися з демократичними інструментами, які відчинили безліч дверей і надали шкільній спільноті нові можливості.

Демократичне спілкування і спільні рішення 

Колегіальне ухвалення важливих рішень стало «фішкою» Ковалівського закладу освіти у демократизації освітнього процесу. З’явилось усвідомлення потреби згуртуватися, змінивши стиль спілкування. Особливу увагу було приділено тому, щоб учасники та учасниці освітнього процесу не відчували себе виконавцями ініціатив та настанов адміністрації, а стали частиною процесу змін.

На щастя, новопризначена директорка школи намагалася з’ясовувати думки колективу з важливих виробничих питань та ухвалювати колегіальні рішення. «Обговорення – це найкращий спосіб відшукати істину», - вважає очільниця школи Ріта Бурдикіна. Стиль її спілкування дійсно демократичний, адже ґрунтується на повазі й довірі – завдяки цьому створено сприятливий психологічний клімат. А рішення, які були ухвалені колегіально, виконуються швидше й охочіше. 

Одним з таких рішень було замінити дзвінок на мелодію для учнів початкових класів. 

 Вчителі змінюють стиль роботиKovalек4

Перш ніж розвивати громадянські компетентності у школярів, необхідно самим їх набути – адже неможливо вчити тому, чого не знаєш сам. Важливо розвивати необхідні компетентності в собі. Першочерговим завданням було навчити педагогів впроваджувати демократичні цінності в освітній процес. 

Можливостей для власного професійного зростання отримали багато: посібники Ради Європи з формування громадянських компетентностей школярів, онлайн-курси на платформі Prometheus  під назвою «30 кроків до нової української школи: Навчаємо громадянина» від Програми підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа» (курс пройшов 21 педагог – 100% від загальної кількості).

Результативним було засідання методичного об’єднання класних керівників із непростою темою: «Формування демократичних компетентностей учнів інструментами «7 звичок високоефективного підлітка». Вчителі практично випробовували рекомендовані вправи та ігри, які можна використати у роботі, навчилися планувати разом та правильно розставляти пріоритетність у справах, аби усе встигати і робити вчасно. Наостанок посадили «Сад мрій», де кожен класний керівник поділився своїми планами на рік. 

Поступово змінюється стиль роботи вчителя, на уроках систематично почали використовувати тренінгові методики, вправи на розвиток критичного мислення. Здобувачі освіти вчаться слухати думки кожного та спільно знаходити вихід із проблемних ситуацій, розвивають здатність сприймати інших такими як вони є, не засуджуючи та не нав`язуючи своєї думки – дають право іншим бути іншими. 

 Демократичне спілкування спонукає активність

Програма «Демократична школа» допомогла зрозуміти важливість залучення учнівської та батьківської громади до вирішення шкільних питань. Демократичний стиль спілкування допоміг розбудити учнівську активність у школі. Діти зрозуміли, що мають право на помилку. Вони перестали боятися висловлювати свою думку, адже до неї обов’язково прислухаються, ніхто не стане пригнічувати чи насміхатися навіть якщо ініціатива виявиться не надто доречною. Тим більше, що свої пропозиції можна подати через «Скриньку довіри». 

Kovallalka

Побудова відносин між педагогами і школярами на засадах педагогіки рівний-рівному сприяла вихованню свідомої, активної та відповідальної учнівської спільноти, яка розуміє ціннісні речі:

«Я можу впливати на своє життя та оточення», - Орина Іваненко, учениця  6 класу.

«Зміни починаються з мене», - Анна Пащенко, лідерка учнівського самоврядування. 

Помітно зросла активність школярів у різноманітних проєктах, конкурсах, онлайн-виставках, челенджах, квестах, акціях, цікавих іграх тощо, які організовує учнівське самоврядування. До Дня рідної мови, наприклад, учні Ковалівського ЗЗСО проявили себе у фотосправі, а ще в черговий раз довели, що підлітки – народ творчий та непередбачуваний. На перервах вони намагалися зазнимкувати найоригінальніші рішення мовного квесту. Адже треба було знайти і сфотографувати книгу, яка допомагає вивчити усі літери української абетки, а потім сфотографувати початок прислів'я «….. до Києва доведе» тощо. 

Почувши, що Андріївський держлісгосп оголосив екологічну акцію «Майбутнє лісу в твоїх руках», школярі з Ковалівського закладу освіти активно до неї долучилися і зібрали 75 кілограмів жолудів – їх висадять у лісових розсадниках, щоб отримати нові дерева. 

23 жовтня 2020 року увійде в історію Ковалівського закладу як день чесних та демократичних виборів шкільного парламенту і президента учнівської республіки. Цьому передувала ретельна підготовка: створення виборчої дільниці, розподіл ролей (голова комісії, секретар, члени комісії), виготовлення виборчих бюлетенів. 

Ознайомившись із програмами кандидатів та критично їх оцінивши, виборці скористалися правом вільного волевиявлення. У голосуванні взяли участь 151 учасник освітнього процесу. Із результатом у 84 голоси перемогу здобула і стала президентом учнівської спільноти десятикласниця Лейла Заркуа.

Однією з перших спільних справ оновленого УС стала організація роботи над оновленням існуючого Статуту учнівського самоврядування - документ обговорили і затвердили. Для учнів це була хороша можливість навчитися  відстоювати власні інтереси та впливати на життя школи.Kovalswjata

Корисним нововведенням стали зустрічі за філіжанкою кави членів учнівського самоврядування з керівником закладу. «Ми не боїмося йти з пропозиціями до вчителів та адміністрації. Знаємо: нас вислухають, до наших бажань та ідей прислухаються і допоможуть втілити їх у життя. Це так приємно!», - говорить президент учнівської республіки Лейла Заркуа. До слова, вона нещодавно стала переможицею заочного етапу обласного конкурсу «Лідер року-2021». Адже, як зазначають учні, «такої кількості заходів, які були проведені з ініціативи учнів, досі в школі ще не було».

Батьків активніше залучають до шкільного життя

Надзвичайно важливим є демократичний стиль спілкування  з батьками, адже   саме він змінив їх ставлення до школи. «Раніше мені не хотілося йти на батьківські збори, не надто приємно було вислуховувати при всіх, які проблеми моя дитина має у навчанні. Сьогодні класний керівник з нами радиться, ми спільно обговорюємо шкільні проблеми і плани», - розповідає мама учня 7 класу Галина Гедулян.

  • Для нас важливо, щоб зустрічі сприяли розвитку культури співробітництва. Від такого спілкування всі у виграші. Та найбільш важливо це для дітей – адже вони бачать, як ефективно співпрацюють дорослі, - зазначає заступниця директора Оксана Миклашевська. 

Щоразу більше батьків не хоче залишатися осторонь шкільного життя: вони беруть активну участь у квестах, ярмарках, змаганнях. Представників батьківської спільноти турбує багато питань щодо покращення та осучаснення освітнього простору: вже опрацьовуються пропозиції щодо організації зон відпочинку в приміщенні школи та на подвір'ї, відновлення фруктового саду, створення місць відпочинку і навчання на відкритому повітрі у дендропарку. 

 Спільні планиKovaltr5

Тепер кожен учасник освітнього процесу може долучитися до складання плану роботи школи. Свої пропозиції та ідеї можна помістити у тематичні валізки: «Методична робота», «Позакласна діяльність», «Навчальний процес», «Освітній простір». Разом з тим утворились групи класів у Viber для повідомлення новин з життя школи, внесення пропозицій та ідей, відкритого обговорення проблем. За ініціативою учнів і батьків розпочав роботу новий гурток «Програмування», з’явилося дитяче об’єднання любителів сучасного танцю «Crazy dance», запроваджено курс «Культура добросусідства». 

Важливим кроком стала розробка ініціативною групою Антибулінгової політики закладу, яку затвердили на спільному засіданні педагогічної ради, батьківського  комітету та учнівського самоврядування. Представники вчителів, батьків, учнів входять до фокус-груп для аналізу та корегування роботи у різних напрямках освітньої діяльності школи. 

Ще один не менш важливий результат демократизації Ковалівського ЗЗСО – це розроблений, обговорений, підписаний та введений в дію Меморандум про співпрацю між учнями, батьками та вчителями. Партнерство на цьому рівні означає розуміти та допомагати один одному, можливість захищати свої права і зобов’язання не порушувати права інших. 

Педагогічна рада, залучивши шкільну спільноту до обговорення теми «Створення інноваційного освітнього середовища на засадах педагогіки партнерства», підвищила мотивацію учасників освітнього процесу до розвитку навичок співпраці, вміння слухати і чути один одного, домовлятися про план дій та шляхи його реалізації. Таким чином були втілені спільні проєкти «Крок назустріч по створенню куточка гігієни», «Від благоустрою шкільної їдальні до збереження здоров'я дітей»; придбано проєктор, екран, модернізовано систему внутрішнього і зовнішнього освітлення; на виручені від проведених ярмарків кошти придбано кулери для води. А під керівництвом голови батьківського комітету Миколи Рошковича школярі втілюють свою мрію у життя – облаштовують зону Wi-Fi. 

KovaltreningДемократичні зміни впливають і на інші сфери життя закладу освіти. Так завдяки співпраці з громадою в школі відбувся майстер-клас для учнів, педагогів та батьків із виготовлення ляльки-мотанки, який провела місцева майстриня М.Дмитренко. 

Як вважають педагоги школи Ковалівського ЗЗСО, найважливіше, що зміни відбулися у свідомості кожного учасника освітнього процесу. Значна кількість учнів, батьків та учителів отримали реальний досвід спільного демократичного ухвалення рішень. Разом навчалися обговорювати проблеми, об’єднувати навколо їх вирішення однодумців, переконувати опонентів, чути інших та шукати компроміси. Серед завдань на найближчу перспективу – залучення усіх членів батьківської спільноти до співпраці з закладом освіти, налагодження тісніших контактів із місцевою громадою, організаціями громадянського суспільства, представниками бізнесу, медіа тощо. 

 

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда