TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Конотопська школа №10: від оновленого самоврядування до загальноміських акцій

У скарбничку рецептів і порад від «Демшколи» додаємо ще один: щоб змінити свої стосунки із зовнішнім світом, потрібно насамперед внутрішньо змінитись самому. І це стосується не тільки людей, але й закладів освіти. Чергова історія змін однієї зі шкіл Сумщини яскраво це ілюструє. 

Kntp 02 

До того, як команда Конотопської ЗОШ №10 стала учасницею Програми «Демократична школа», у закладі освіти не дуже розуміли, чому їхні проблеми не цікавлять оточуючих і в який спосіб побудувати партнерські відносини з громадою. Опрацювавши свої проблемні питання під час тренінгів, шкільна команда дійшла висновку, що насамперед потрібно налагодити партнерство в середині закладу освіти, між учнями, вчителями, батьками та адміністрацією. 

Почати вирішили з побудови дієвого учнівського самоврядування, яке мало б стати головною ланкою, що об’єднує всіх учасників освітнього процесу. Після вдосконалення процедури у Конотопській ЗОШ №10 відбулися вибори президента школи та оновлення учнівського парламенту. 

Кампанія виглядала незвичною і цікавою. Кандидати готували власний план розвитку школи і представляли його у промові перед учнями. Найпереконливішою виявилась 10-класниця Марія Примак – вона і стала у вересні 2019 р. президентом школи. 

Kntp 001 2

«Вперше кожен кандидат писав передвиборчу програму, яку зміг представити  учням 5-11 класів. Усе відбувалося дуже демократично, і врешті кожен школяр зміг проголосувати за того кандидата, який найкраще презентував себе та свій план дій, спрямований на розвиток  школи. Ставши президентом, я намагаюся вислухати і почути кожного учня, а запропоновані ідеї  щодо покращення шкільного життя донести до педагогів та батьків, заручившись їх підтримкою для реалізації поставленої мети», - наголошує Марія Примак.     

А вже у жовтні 2019 року шляхом голосування було обрано новий склад уряду учнівського самоврядування: нового прем’єр-міністра, міністра освіти і науки, міністра культури, міністра трудових справ, міністра преси та інформації, міністра спорту та туризму й міністра волонтерського руху. Після оновлення органів самоврядування учні почали активніше долучатись до роботи. 

Однією з перших спільних ініціатив стали зустрічі «за горнятком чаю» лідерів учнівського самоврядування та директорки школи Світлани Горшеніної для обговорення пропозицій шкільного парламенту. 

Лідери учнівського самоврядування почали проводити «веселі перерви» - ігри з учнями молодших класів на перервах, а також змінили формат Дня самоврядування. Раніше у цей день учні старшої школи проводили заняття для молодших школярів. А тепер за ініціативою президента Марії Примак представники самоврядування почали готувати і проводити уроки для вчителів і адміністрації школи. Тож вчителі змогли подивитись на освітній процес очима учнів, а учні – з позиції вчителів. 

«Бути педагогом не так уже й легко, як дехто вважає, але дуже приємно. День самоврядування зблизив нас з вчителями, подарував нам новий досвід та багато позитивних емоцій», —  зазначила Марія Примак.

Найдієвіший спосіб для зацікавлення - стимулювати 

Однією з найцікавіших ініціатив у Конотопській школі №10 стала програма «Шкільні картки «Бонус+». Активні учні вирішили запровадити систему стимулів для того, аби підвищити пізнавальну активність і творчий потенціал школярів. 

Програму розробляли у тісній співпраці учнівського та педагогічного колективу. «Адміністрація та лідери учнівського самоврядування зібралися за круглим столом, де  пропонували пункти щодо функціоналу програми та обговорювали їх. Так спільно були розроблено та узгоджено Положення про шкільну картку «Бонус+», — розповідає Анна Подобрій, представниця учнівського самоврядування.

Kntp 03

Отже, було визначено, що картки видаються протягом навчального року школярам, які отримали призові місця в міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсах, турнірах, олімпіадах, вікторинах, змаганнях та беруть активну участь у житті громади. Учень, який отримав картку «Бонус+», має право раз на семестр підвищити тематичну оцінку з будь-якого предмету на один бал.

Окрім того, щоп’ятниці серед учнів школи почали проводити конкурс «Найкращий». Аліна Мартинова, учасниця шкільного самоврядування, так прокоментувала його появу: «На одному із засідань учнівської ради під час тривалої дискусії ми вирішили започаткувати конкурс, де діти можуть показати себе в ролі знавців віршів, загадок, історичних дат тощо, або стати переможцем в окремих видах спорту. Конкурс мотивує учнів до пізнавальної діяльності, занять спортом». До слова, результати цього конкурсу регулярно висвітлювали на сайті школи та на сторінці закладу освіти у соцмережі Фейсбук.

У співпраці з депутаткою Конотопської міської ради Наталею Льовшин відбулася презентація проєктів, ініціаторами яких були учнівське самоврядування, батьки, вчителі та адміністрація. За результатами обговорення два проєкти отримали фінансування: було закуплено форму для змагань та колонку для озвучування заходів у школі. «Саме педагоги, учні та батьки найкраще знають, що саме необхідно для школи», - переконаний лідер учнівського самоврядування Артем Ющенко.

З часом діяльність учнівського самоврядування вийшла за межі освітнього закладу. Учні організували міську акцію «Говоримо українською», спрямовану на популяризацію української мови. Під час її проведення діти розповсюджували у своєму мікрорайоні тематичні листівки.   

Ще одна акція від учнів школи «З’їж яблучко – обери здоров’я!». Вона була спрямована на застереження містян від згубної звички – тютюнопаління. Для цього мешканцям Конотопа пропонували обміняти цигарку на яблуко та підтримати здоровий спосіб життя.  

«На засіданні учнівської ради президент школи запропонував провести шкільні благодійні ярмарки, тож ми звернулися за підтримкою до батьків та адміністрації школи. На засіданні батьківської ради ми презентували свою ідею, заручились підтримкою батьків і прийняли спільне рішення про проведення таких заходів», - зазначила Аліна Ілляшенко, представниця учнівського самоврядування. 

Важливою акцією став новорічний аукціон, під час якого були зібрані кошти для лікування та реабілітації учениці 3-Б класу. До цього заходу були залучені батьки, учителі, громада міста. «Дуже приємно, що наші діти думають не тільки про себе, а й прагнуть допомогти тим, хто цього потребує», — підкреслює голова батьківської ради Наталія Ткаченко.Kntp 001

Співпраця учнівського самоврядування із педагогічним та батьківським колективом виявилась дуже ефективною. Тож невдовзі була створена ініціативна група, до складу якої увійшли представники адміністрації, громади міста, вчителі, батьки, учні. І в січні 2020 року спільними зусиллями розробили та затвердили Положення про діяльність ініціативної групи на Раді школи. Тепер рішення, прийняті на засіданнях ініціативної групи, включатимуть у план роботи закладу освіти на наступні навчальні роки.

Ось так, почавши із невеликих змін у своїй школі, громада Конотопської ЗОШ №10 змогла зацікавити не лише своїх учнів, але і батьків, і місцеву громаду.

Kntp 04

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда