Коли з 1300 учнів у шкільному самоврядуванні активну участь бере менше десяти, батьківська громада діє хіба локально і лише в окремих випадках (наприклад, при голосуванні за проєкт, поданий на громадський бюджет Львова 2018-19 рр.), а реально співпрацювати з ліцеєм були готові хіба поодинокі випускники, очевидною стала потреба інтегрувати якомога більше учнів, батьків, випускників у життя ліцею.
Зміни розпочалися з учнівського самоврядування. «Після тренінгів «Демократичної школи» я зрозуміла, що потрібні команда активного учнівства, свідомі зв’язки, що його єднають, відповідальність кожного за спільний результат, а також налагоджена внутрішня комунікація. Коли учасники самоврядування не очікують від адміністрації вирішення їх проблем, а беруть справу у свої руки», – пригадує президент учнівського самоврядування Оксана, учениця 11 класу.
Активності учнів зробили регулярними
Так зародилася ініціатива запровадження проєкту «Календар активних дій». Його завданнями стали, по-перше, активізація діяльності та підняття престижу учнівського самоврядування, соціальної активності та компетентності учнів; по-друге, розробка ефективної і дієвої моделі учнівського самоврядування, що об’єднає зусилля й ініціативу учнівської громади з 5-го класу; по-третє, координація спільних зусиль для втілення ідей та творчих справ.
Щопонеділка старости жеребкуванням обирали для своїх класів «активні дії» – завдання, складені для покращення навичок командної роботи, прояву лідерських якостей, креативного мислення, вміння брати на себе відповідальність: виготовлення годівничок для птахів з подальшим годуванням, збір вторинної сировини та пластику, підготовка привітань до Дня вчителя, Дня Соборності, Різдва, зйомки відеороликів «Один день з життя мого класу» тощо. Умовою виконання було те, що учні реалізовують їх самостійно.
Складовими «Календаря активних дій» стали ще два міні-проєкти. «Живемо за правилами» – ініціатива, спрямована на те, щоб у кожному класі була прийнята своя Конституція. Проєкт не лише завершився яскравою презентацією своїх правил класами, але й сприяв залученню максимальної кількості учнів до прийняття рішень на різних рівнях, розвитку громадянської культури в закладі освіти.
У рамках другого - «Навчаючись – вчусь» - старші ліцеїсти готували короткі навчальні проєкти для молодших школярів («Екосвідомим бути модно!», «Великі права маленької людини», «Запроси фізику до себе», «Бій під Крутами – подвиг та трагедія»). Проєкт діє на постійній основі, сприяє покращенню комунікації у ліцеї та формує в учнів відповідальність.
Найактивніші учні зайнялися самоврядуванням
«Календар активних дій» дозволив виявити у кожному класі активних дітей, які усвідомили свій лідерський потенціал, громадянську ініціативність і відповідальність. Більшість з них взяли участь у відборі до розширеної команди учнівського самоврядування, який відбувся у грудні 2019 – січні 2020 року і мав кілька етапів: від заповнення гугл-форми з мотиваційним листом до розробки проєкту розвитку Учнівського самоврядування (УС).
Сьогодні у команді УС більше 25 школярів 6-11 класів. Серед їхніх спільних справ – обговорення та опрацювання «Правил учнів ліцею «Оріяна». «Активна громадянська позиція, віра у свою справу наших школярів може стати прикладом для багатьох дорослих!», – підсумовує зміни у свідомості учнів педагог-організатор п. Данута Пацула.
Активізація учнівського самоврядування сприяла тому, що учні почали свідомо цікавитися різноманітними програмами та конкурсами. Так учениця 9-б класу Анна Петришин в рамках проєкту «Великий день маленьких громадян» Львівської міської ради за результатами відбору виконувала обов'язки керівника Сихівського району. Оксана Сташків, президент УС, за результатами суворого конкурсного відбору цьогоріч стала членом Дитячої дорадчої ради при Львівській міській раді. Окрім того, ліцей став одним з 25 шкіл-переможниць проєкту Zero Waste School від Foundation. Прикметно, що перемогу вибороли саме діти, які самостійно організували всі заходи: провели EcoWeek Oriyana, писали листи-звернення до спонсорів, спілкувалися із запрошеними спікерами, організували тренінги та екотолоку.
Залучили батьків і випускників
«Нашою метою є не просто надання освітніх послуг учням, але й залучення батьків та представників громадських організацій міста до вирішення освітніх, культурних, соціальних та інших проблем як ліцею, так і громади», – зазначає координатор команди «Оріяни» в програмі «Демократична школа» п. Оксана. Тож у «Плані дій» передбачили активне залучення батьків до проведення уроків, тренінгів, майстер-класів та виховних заходів. З жовтня 2019 року по березень 2020 року було проведено понад 40 різноманітних заходів: від зустрічей з дідусем-полярником та еко-мандрівки «Зеленою стежкою Сихова» до серйозних інтерактивних лекцій з прав людини та фінансової грамотності.
«Проведення уроків батьками є дуже доречним. Важливо (хоча й непросто) було налагодити співпрацю з дітьми, зуміти донести до них необхідність набуття цих знань та зацікавити темою. Це корисний досвід, тож варто залучати більшу кількість батьків до таких заходів, особливо тих, котрі схильні критикувати вчителів», – ділиться враженнями п. Оксана, мати учня 9-б класу, яка провела урок з фінансової грамотності «Податки».
Залучення батьків до освітнього процесу сприяло перетворенню їх на партнерів. «Участь в програмі «Демократична школа» не лише розширила коло та згуртувала активних батьків, але й дала чітке розуміння напрямків подальшого розвитку батьківського самоврядування, формування батьківської спільноти не лише як надійного партнера у навчальному процесі, але й як активного учасника демократичних змін у школі. У майбутньому плануємо створити батьківську громадську організацію, допрацювати «Положення про батьківську спільноту «Оріяни», розробити план та стратегію участі батьків у впровадженні змін у нашому навчальному закладі, провести «Форум партнерів», який було заплановано на початку проєкту, однак не вдалося реалізувати через карантинні обмеження», – ділиться планами голова батьківського комітету п. Ірина.
Стратегія співпраці активізувала і випускників, які торік у листопаді створили «Асоціацію випускників «Оріяни» для тіснішої взаємодії з ліцеєм. Результатом їхнього партнерства стало створення сучасного бренду ліцею «Оріяна», який обирали школярі, батьки, вчителі з трьох взірців шляхом голосування через гугл-форму. «Брендові атрибути школи є важливими елементами, які об’єднують учнів, дають відчуття шкільної спільноти, допомагають розвитку системної комунікації закладу назовні»,- коментує п. Святослав, випускник ліцею та голова Асоціації.
Інший випускник Тарас Репицький запропонував винести створений з командою «Сихів Медіа» проєкт «Простір Можливостей» на «Громадський бюджет-2019». Він передбачав реновацію бібліотеки ліцею «Оріяна» та перетворення її в сучасний простір для навчання і спілкування дітей та мешканців району. За підсумками голосування ліцей здобув 5 місце у Сихівському районі і можливість поетапного фінансування.
Для підтримки місцевих талантів і стимулювання розвитку дітей ГО «Сихів Медіа» та Асоціація випускників провели у грудні 2019 р. конкурс талантів «Оріяни», де багато учнів виступали разом з батьками. Було залучено багато партнерів: мережі продуктових магазинів та ресторанів, продавців комп’ютерної техніки та мобільних аксесуарів, які забезпечили достойні нагороди.
«Участь у програмі «Демократична школа» активізував у ліцеї «Оріяна» самоврядні структури учнів, вчителів, батьків, випускників, створюючи єдине поле громадянського виховання не тільки школярів, але й усіх учасників освітнього процесу. Наші спільноти активно працюють над стратегією розвитку закладу, здійснення поточного і перспективного планування, формування усвідомленої відповідальності за реалізацію спільних цілей. Позитивні зміни, які внесла «Демократична школа» в життя ліцею, будемо продовжувати і розвивати», – підсумовує Юрій Сватко, директор ліцею «Оріяна».