TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

Гуляйполе: Як у школі з’явилася активна учнівська громада

gulaypol LOREM emblДосить часто поштовхом до демократичних змін у школі стає створення ефективного учнівського самоврядування. Адже тут йдеться не про те, що одні діти керуватимуть іншими, а про навчання усіх школярів основам демократичних відносин у суспільстві. Про здобування навичок роботи над собою та вміння співпрацювати у колективі та громаді.

До того, як команда «Гуляйпільської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів» стала учасницею Програми «Демократична школа», у закладі освіти формально існувало учнівське самоврядування. Воно виконувало якісь номінальні функції, учні ініціативи практично не виявляли, заходи проводили ті, які планували вчителі та адміністрація закладу. Учні та батьки жодної участі в плануванні не брали.

Проаналізувавши свої проблеми на перших тренінгах, шкільна команда дійшла висновку, що насамперед потрібно створити ефективне учнівське самоврядування. В ньому будуть працювати активні, творчі, впевнені школярі, які висувають свої ідеї, підтримують цікаві думки інших, працюють у команді. 

Статут, кандидати, вибори

Під керівництвом тренерів Програми «Демократична школа» цей процес таки вдалося запустити. Першим важливим кроком стала розробка Статуту учнівського самоврядування. Гуляйпільські школярі обговорювали проєкт, збирали пропозиції, і лише потім затвердили документ на загальношкільному референдумі. А вже після цього (відповідно до положення) в листопаді 2020 року у школі відбулися вибори голови учнівської ради.gulaypol дш3

«Кожен кандидат готував передвиборчу програму, яку представляв учням 5-11 класів. Проводив агітаційну роботу. Усе відбувалося дуже демократично, і врешті кожен учень зміг проголосувати за того кандидата, який найкраще презентував себе та свій план дій, спрямований на розвиток  закладу», - зазначає педагог-організатор.

Активним виборчим правом були наділені учні 5-11 класів. За їх голоси змагалися четверо кандидатів, одна з яких здобула переконливу перемогу за підсумками голосування.

Наступним кроком стало створення учнівської ради «LOREM» - назву придумали школярі, а кожна буква у назві має своє значення: L – listening to (прислухаються), O – outright (цілеспрямовані), R – responsible (відповідальні), E – effective (діючі), M – modern (сучасні). Також учні розробили відповідну символіку для організації.gulaypol зс6

Взяти участь в роботі учнівської ради запросили усіх бажаючих від кожного класу (з 5 по 11). Охочих активно працювати назбиралось аж 15, і окрім голови та заступника це – радники чотирьох тематичних центрів (культури та дозвілля, юстиції та внутрішніх справ, роботи з молодшими школярами та пресцентру).

Внаслідок цього комплексу дій можна сказати, що у Гуляйпільській школі нарешті з’явилася активна учнівська громада.

Після оновлення органів учнівського самоврядування учні почали активно долучатись до роботи. За їх пропозиціями були створені «скринька ідей», «Топ-10 правил для учнів», налагоджена робота з молодшими школярами. З’явилися нові шкільні заходи і проєкти, щомісяця у фоє закладу освіти почали створювати тематичні фотозони.

Окрилене самоврядування

Школярі відчули, що їхні ініціативи важливі, реалістичні і можуть бути втілені у життя. Вони почали вільніше висловлювати і відстоювати власну точку зору, активно пропонувати і впроваджувати зміни, а головне – співпрацювати з педагогічним колективом. Вперше членів учнівського самоврядування було запрошено на засідання педагогічної ради, де вони презентували новостворені правила для учнів.

  • «Вперше з’явилося відчуття господаря школи, члена колективу, на чию думку зважають. І взагалі, ми стали ніби однією сім’єю», - говорить заступниця голови учнівської ради. 

До речі, учні тепер мають свою кімнату учнівського самоврядування, про яку вони раніше тільки мріяли. Також створили групу в Instagram, у якій можуть обговорювати те, що не встигли на засіданні, або про що можливо забули. Крім того, активно ведуть сторінки в соціальних мережах, де вони радісно звітують про результати своєї роботи.

gulaypol дшПорівняння – на користь

Школа нині працює в складних умовах, і не лише через карантин та дистанційне навчання. Приміщення Гуляйпільської СЗОШ капітально ремонтують. Тож навчання відбувається у трьох різних приміщеннях, без великих перерв та повноцінного харчування. «Але вдалося згуртувати колектив, всіх учасників освітнього процесу на роботу в таких умовах. Ми провели ефективну роботу щодо збереження шкільного майна, його демонтажу та перенесення у спортивні зали, врятували розарій від знищення. Велику роль в цьому відіграло учнівське та батьківське самоврядування. Діти та дорослі працювали для закладу, відчуваючи свою відповідальність за майно», - говорить директорка.

А ще, за її словами, навчання в приміщенні іншої школи дало можливість порівняти учнів обох закладів освіти. «Так от: наші – кращі! Вони відчувають себе більш вільно, гідно, говорять про те що думають і відповідально ставляться до майна господарів, поводять себе коректно. Місцевих дуже дивувало те, що наші учні не вставали, коли вчитель заходив до класу», - розповідають учителі. 

Започаткувавши демократичні перетворення у закладі освіти, важливо не зупинятися.

  • Створення активного учнівського самоврядування, безумовно, розширить можливості колективу для участі в міських проєктах, - вважає вчитель англійської мови, учасник програми «Молодіжний лідер ОТГ». – І ми вже маємо певні задумки.

Педагог має намір підключити самоврядування до участі в проєктах  громадського бюджету міста. І вірогідність того, що йому це вдасться, надзвичайно висока. Про це свідчать, зокрема, слова старшокласників: «А знаєте, як стало класно на уроках таких учителів!»

І хоча зміни у вчительському колективі менш помітні (посібники Ради Європи на уроках використовують епізодично, участь в ухваленні шкільних рішень чи розробці документів – мінімальна), в шкільному середовищі вже відбуваються незворотні зміни.

Завдяки перезапуску учнівського самоврядування змінилося й ставлення учнів до школи. Учням стало цікаво, бо їм перестали нав’язувати якісь заходи. Тепер вони самі пишуть сценарії, охоче готуються до конкурсів, а найголовніше - самостійно долучаються до різних проєктів. Так учні зареєструвалися у «Спільно. Сильно. Шкільний тиждень активізму» та  «Хештег – Марафоні за безпеку дорожнього руху», і активно реалізовують їх у громаді. Учителі при цьому не втручаються, не забороняють, а  підтримують учнів. 

  • «Точно можу сказати, що ми пройшли досить великий та кропіткий шлях. Отримали неабиякий досвід в організаційних питаннях, почали більше прислухатися один до одного, класно працювати в команді. Можна навіть сказати, стали справжньою сім’єю! Кожен отримав чудові емоції та навички у цій сфері. Будемо раді працювати і розвиватися далі!» - зазначає голова учнівської ради.

А ще колектив закладу та учнівське самоврядування налаштовані поборотися за статус ліцею. Адже усі можливості для цього є.

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда