TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Історії змін у школах Програми за 2017-2021 роки

27 кроків до успіху Луцького ліцею №27

 luck 162На старті своєї участі в Програмі «Демократична школа» команда Луцького ліцею №27 не ставила перед собою мету змінити все й одразу. На це були об’єктивні причини: на той момент ліцею було менше трьох років, молодий колектив і понад 50% учнів – у початковій школі. Тож потрібно було не змінювати, а створювати!

Завдяки «Демшколі» вдалося обрати правильний вектор розвитку. І хоч заклад знаходиться на початку шляху демократичних перетворень, шкільна спільнота вже зробила чимало успішних кроків.

Крок 1. Довіра

Непрості випробування чекали вже на самому початку. Адже під дахом відкритого у 2018 році ліцею зібрались кількасот підлітків з різних шкіл та близько сотні вчителів, з яких майже третина щойно прийшла на своє перше місце праці. Тож уся ця різнобарвна енергія потребувала організації і налагодження ефективної співпраці. 

У цьому суттєво допомогла «Демократична школа» - саме завдяки їй команда ліцею навчилась регулярно збиратися, сідати за стіл переговорів і аналізу. Таке відверте спілкування сприяло зростанню довіри між всіма учасниками освітнього процесу.

Крок 2. Команда

За цей час серед активних членів ініціативної групи сформувалась команда однодумців. Саме це дозволило ліцею зважитись на сміливий крок – проведення у червні 2021 року (не)конференції mini-EdCamp Lutsk Lyceum 27 на тему: «Вчитися інакше: виклик чи поштовх діяти разом».

Кроки 3…27. Проєкти, лідерство, творчість

luck 1621441468871

У наш час можна робити багато добрих справ, конструктивно взаємодіяти один з одним, допомагати людям, які потребують підтримки, реалізовувати цікаві проєкти. Для втілення цього необхідні  ініціативність, креативність, здатність до рішучих дій. Саме тому вчителі початкових класів ліцею № 27 після проведеного тренінгового заняття на методобʼєднанні «Мотивація до лідерства. Як стати лідером» обрали напрямок розвитку лідерських якостей в учнів початкових класів та формування корисних звичок, які закладуть добрий фундамент для подальшого зростання й успішної реалізації у житті. Серед цих звичок, зокрема, здатність займати проактивну позицію, визначати цілі в житті й розставляти пріоритети, мислити у стилі «win-win», знаходити синергію тощо.

Знайомство здобувачів освіти з цими корисними звичками (проєкт «7 звичок») в ліцеї проводять на уроках читання, у дружньому колі на килимках з пледами та казковим ліхтарем, у якому горить вогник. Ця затишна атмосфера сприяє створенню чудового емоційного фону.

Школярі (особливо молодші) з нетерпінням чекають цих уроків. Їм подобається читати про пригоди друзів-звірят, які знайомлять із корисними звичками. А затишна домашня атмосфера розслаблює та спонукає до цікавого діалогу. Після опрацювання кожної звички учні детально аналізують вчинки героїв, дають власні поради щодо виходу з проблемних ситуацій, діляться особистим досвідом.

Важливою складовою успіху є сприйняття людини такою, якою вона є. 

Це просто чудово, коли весь клас стоячи аплодує дитині з особливими освітнім потребами за виконаний нею проєкт! 

Зворушливо, коли учень з особливими освітніми потребами виявляє бажання продовжити навчання у п’ятому класі (хоча батьки планували інакше), бо вважає, що знайшов тут справжніх друзів! 

Круто, коли на пропозицію інсценізувати казочку "Колобок" для дітей з особливими потребами учні самостійно складають свою казку «Порятунок Різдва», підбирають костюми й розігрують її... Вони не бояться помилитися, а також дискутувати, креативити, творити, мріяти, втілювати свої ідеї у життя, відстоювати свою думку – бо впевнені, що будь-яка думка має право на існування, і ніхто за це не буде засуджений.luck 1621441468892

І це в ліцеї вже входить у добру звичку – робити більше, аніж від тебе очікують. Так ініціатива провести кінопоказ переросла у цикл кіновечорів. А з часом цей захід ще й надихнув дев’ятикласників стати «таємними Сантами». 

Вчителям музичного мистецтва та хореографії вдалося об'єднати навколо себе цікавий і творчий колектив учнів. Їхній спільний проєкт – мюзикл «Сон у різдвяну ніч» – став приємним подарунком для усієї шкільної спільноти (переглянути відеоверсію вистави).

luck 1621441468914

  • «Емоційно стало комфортніше, з’явилося відчуття команди. «Демшкола» підштовхнула замислитись над своїми заходами. А ініціативність колег запалює», - кажуть учителі початкової школи. 

luck 1621441468918

В рамках проєкту "Демократична школа" були проведені тренінгові заняття для педагогів та учнівського активу ліцею. Тренінг для здобувачів освіти під назвою «Зміни залежать від нас» був спрямований на формування учнівської та громадянської відповідальності. Тоді як для педагогів провели заняття за методикою «Місто», яка сприяла об'єднанню колективу однодумців та впровадженню в освітній процес демократичних принципів.

Співпраця у рамках «Демшколи» – це завжди цікаво і продуктивно; це можливість аналізу освітнього процесу загалом та самоаналіз зокрема. Наприклад, у 4 класі провели урок-дискусію, де команди вчителів, батьків і учнів аналізували функціональні ролі означеної спільноти, візуалізувати їхні «+» та «–», продумували дискусійні запитання для двох інших груп, презентували свій новостворений продукт та, задавши запитання, обговорювали їх з іншими групами. Таким чином учасники вдосконалювали свої навички комунікації та самопрезентування, креативність, здатність оцінити ситуацію з іншої точки зору, розвиток критичного мислення, командну взаємодію тощо. 

На жаль, поки що запланованим крокам і заходам щодо налагодження співпраці з місцевою громадою завадив карантин. Однак є обопільна готовність до співпраці, тож це лише питання часу. 

Через певні організаційні непорозуміння учням також не вдалося втілити у цьому році свої плани щодо реформування учнівського самоврядування. Тож ця амбітна ціль залишається на порядку денному. 

luck gra

  • Усе доволі стрімко почалося. У нас були чіткі плани сформувати органи учнівського самоврядування, - розповідає Влад, учень 11 класу. – Натомість вже помітно, як учні зблизились, бар’єри між класами зникли.

На думку завуча ліцею Вероніки Захарчук, саме участь в Програмі «Демократична школа» допомогла змінити багато речей у закладі освіти. «Якби не Програма, чи почули б ми дітей? А ще ми змогли визначити якщо не те, що треба робити, то принаймні те, чого робити точно не треба», - зазначає завуч.

Шкільна спільнота Луцького ліцею змогла згуртувати всіх учасників освітнього процесу. У них з’явилося відчуття партнерства і спільної мети. Учні стали більш відповідальні, рішучі, більше довіряють вчителям, і водночас відчули свою значимість. 

Більше історій...

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2025 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда